SKU: SKUGUV27ESSMWW
GE Stacked Washer/Dryer Electric Laundry Center GUV27ESSMWW
por GE
Oferta Agotado
In Stock
Request More Information
QTY
  • Price Beat Guarantee
  • Fast Shipping
  • Easy Financing
Envío a:
Formato de código postal no válido. Formato válido: 12345 o 12345-6789.
Le mostraremos opciones de entrega actualizadas para su área.
FREE
Distribution Center Pick Up Detalles We'll contact you once available.
Ver todos los detalles
Specifications
General
Color
White
Manufacturer Color
White
Power
Electric
Washer
Type
Top Load
Spin Speed
800 rpm
Capacity DOE
3.8 cu. ft.
Number of Wash Cycles
11
Cycles
• Bulky Items
• Casuals
• Colors/Normal (Heavy, Normal, Light)
• Delicates
• Drain + Spin
• Speed Wash
• Whites (Heavy, Normal, Light)
Drum
Stainless Steel
Dispenser
• Bleach
• Fabric Softener
Additional Features
• Quiet-By-Design
• Deep Rinse (select when using fabric softener)
• Adaptive Fill + 4 levels
• Rotary Electromechanical
Dryer
Type
Vented
Capacity
5.9 cu. ft.
Number of Cycles
4
Cycles
• Auto
• Less Dry
• More Dry
• Optimum Dry
Drum
Stainless Steel
Temperature Settings
4
Timed Dry
90 min.
Additional Features
• Automatic Dry Control
• Up-Front Lint Filter
• Exhaust Options: 3-Way (Rear; Left; Right)
• LED Indicators
Electrical Information
Voltage
240 V
Amperage
30 amps
Accessories
Included
Inlet Fill Hoses
Dimensions
Width
27 inch(es) / 68.58 cm
Height
75.87 inch(es) / 192.72 cm
Depth
30.87 inch(es) / 78.42 cm
Weight
252.01 lb(s) / 114.31 kg
Additional Dimensions
Depth with Door Open 90 Degrees: 47 1/2"
Shipping Dimensions
Width
33.5 inch(es) / 85.09 cm
Height
78 inch(es) / 198.12 cm
Depth
29.5 inch(es) / 74.93 cm
Weight
281.99 lb(s) / 127.91 kg
Warranty
Warranty
Limited 1 year parts and labor
UPC
UPC#
Detalles
Customer Reviews
Answered Questions
Detalles
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Answered Questions
Be the first to write a review
0%
0%
0%
0%
0%