Samsung 30-inch Freestanding Gas Range with WI-FI Connect NX60A6511SS/AA
por Samsung
Oferta Agotado
In Stock
Request More Information
QTY
  • Price Beat Guarantee
  • Fast Shipping
  • Easy Financing
Envío a:
Formato de código postal no válido. Formato válido: 12345 o 12345-6789.
Le mostraremos opciones de entrega actualizadas para su área.
FREE
Distribution Center Pick Up Detalles We'll contact you once available.
Ver todos los detalles
Specifications
General
Fuel Type
Natural Gas
Installation Type
Freestanding
Color
Stainless Steel
Manufacturer Color
Fingerprint Resistant Stainless Steel
Cooktop
Burners/Elements
5
Burners/Elements Output
• Total Power: 59,500 BTU
• Right Front Burner: 18,000 BTU
• Left Front Burner: 17,000 BTU
• Right Rear Burner: 5,000 BTU
• Left Rear Burner: 9,500 BTU
• Center Burner: 10,000 BTU
Burners
Sealed
Oven
Capacity (cu. ft.)
6.0 cu.ft.
Number of Ovens
Single
Programs
• Keep Warm
• Bake
• Convection Bake
• Convection Roast
• Variable Broil
Features
Technologies
• Air Fry
• Fan Convection Technology
• Wi-Fi Connectivity
• Voice Control
• Bixby
• Google Assistant
• SmartThings Cooking
Air Fry
Yes
Control Lock
Yes
Convection
Delay Bake/Start
Digital Temperature Display
Oven Light
Self-Cleaning
Wi-Fi
Additional Information
• LED Display
• Lighting: 1 Incandescent 40W (Back)
• Clock
• Kitchen Timer
• Edge-to-Edge Grates
• Convection Roast (Single): 175°F (80°C) - 550°F (285°C)
• Bake (Single): 175°F (80°C) - 550°F (285°C)
• Convection Bake (Single): 175°F (80°C) - 550°F (285°C)
• Variable Broil (Low-High) (Single): Hi / Low
• 7 Rack Positions
Drawer Features
Capacity
0.8 cu. ft.
Storage
Electrical Information
Information
• 120 V
• 60 Hz
• 20 A
Certifications and Approvals
Sabbath/Star-K
Accessories
Included
• 2 Wire Racks
• Griddle
• Anti-Tip Device
Dimensions
Class Width
30"
Width
29.96 inch(es) / 76.1 cm
Height
46.33 inch(es) / 117.69 cm
Depth (Without Handles)
26.44 inch(es) / 67.15 cm
Depth (Including Handles)
28.68 inch(es) / 72.86 cm
Weight
184.99 lb(s) / 83.91 kg
Shipping Dimensions
Width
33.06 inch(es) / 83.97 cm
Height
50.56 inch(es) / 128.42 cm
Depth
30.31 inch(es) / 76.99 cm
Weight
208.56 lb(s) / 94.6 kg
Warranty
Warranty
1 Year Parts and Labor
UPC
UPC#
Detalles
Customer Reviews
Answered Questions
Detalles
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Answered Questions
Be the first to write a review
0%
0%
0%
0%
0%