SKU: SKUSDWB24W3
LG STUDIO Studio Built-In Dishwasher with QuadWash® Pro SDWB24W3
by LG STUDIO
Sale Sold out
In Stock
Request More Information
QTY
  • Price Beat Guarantee
  • Fast Shipping
  • Easy Financing
Shipping to:
Invalid ZIP code format. Valid format: 12345 or 12345-6789.
We'll show you updated delivery options for your area
FREE
Distribution Center Pick Up Details We'll contact you once available.
View full details
Specifications
General
Type
Built-In
Color
White
Manufacturer Color
Essence White
Place Settings
15
Tub Material
Stainless Steel
Silence Rating
40 dB
Cycle Information
Number of Cycles
10
Wash Cycles
• Auto
• Heavy
• Delicate
• Refresh
• Normal
• 1-Hour
• Download Cycle
• Machine Clean
• Rinse
• Express
Options
• Flex Zone
• Steam
• High Temp
• Dry Boost
• Delay Start (Up to 12 Hours)
• Control Lock
• Night Dry
• Remote Start
Features
Technologies
Delay Start Information
Up to 12 Hours
Delay Start
Yes
3rd Rack System
Yes
Control Lock
Cutlery Tray
Filtration System
Wi-Fi
Additional Information
• Hidden Water Heater
• AutoLeak Detection
• Safety Float Switch (Leaks)
• Soil (Turbidity) Sensor
• Balanced Door
• 3-Stage Filtration System
• Detergent and Rinse-Aid Dispenser
• Upper Rack Dish Height Limit 7.1"
• Lower Rack Dish Height Limit 12.5"
• Cup Rack
• Stemware Holder
• Fold Down Tines (Fully Fold on Upper & Fully (Smart) on Lower)
• BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines
• Rack Handle (Upper & Lower)
• Upper Rack Pull-Out Mechanism Glide Rail, Smooth Operating
• Lower Rack Pull-Out Mechanism Ball Bearing, Smooth Operating
• Height Adjustable Upper Rack (Easy One Touch – 3 Level)
• 3rd Rack (Height Adjustable)
• Time Remaining Indicator: LED
Electrical Information
Information
• 120V
• 60 Hz
• 15 A
Certifications and Approvals
Energy Star Certified
NSF® Certified
Dimensions
Class Width
24"
Width
23.75 inch(es) / 60.33 cm
Height (Min.)
33.62 inch(es) / 85.40 cm
Depth (Without Handle)
24.62 inch(es) / 62.54 cm
Depth (Including Handle)
26.81 inch(es) / 68.10 cm
Weight
97 lb(s) / 44 kg
Additional Dimensions
• Depth with Door Open: 49 1/4"
• Cutout Dimensions (W x H x D): 24" x 33 5/8" x 24"
Shipping Dimensions
Width
28.03 inch(es) / 71.19 cm
Height
34.87 inch(es) / 88.58 cm
Depth
29.62 inch(es) / 75.24 cm
Weight
110.01 lb(s) / 49.9 kg
Warranty
Warranty
• 2 Years Parts and Labor
• Control Board and Rack Parts: 5 Years
• Stainless Steel Door Liner or Tub: 5 Years
• Direct Drive Motor: 10 Years
UPC
UPC#
Details
Customer Reviews
Answered Questions
Details
LG 24" top control dishwasher with QuadWash® Pro and EasyRack™ Plus. It comes with 1-Hour Wash & Dry Cycle, TrueSteam®, height adjustable 3rd rack, and ThinQ® Technology with ThinQ Care.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Answered Questions
Be the first to write a review
0%
0%
0%
0%
0%