SKU: SKUPSA9120SPSS
GE Profile 30-inch, 1.7 cu. ft. Over-the-Range Microwave Oven with Advantium® Technology PSA9120SPSS
by GE Profile
Sale Sold out
In Stock
Request More Information
QTY
  • Price Beat Guarantee
  • Fast Shipping
  • Easy Financing
Shipping to:
Invalid ZIP code format. Valid format: 12345 or 12345-6789.
We'll show you updated delivery options for your area
FREE
Distribution Center Pick Up Details We'll contact you once available.
View full details
Specifications
General
Series Name
Profile™
Capacity
Cooking Power
925 W
Power Levels
10
Color
Stainless Steel
Manufacturer Color
Stainless Steel
Door Hinge
Left
Ventilation
Ventilation
Yes
Exhaust Fan Speeds
Hi/Med/Low/Off
CFM
300
Filters
Intake Air/Grease Filter
Lighting
• Auto Night Light
• Bright/Night/Off
Features
Technologies
Advantium® Technology
Programs
• Over 175 Programmed Menu Selections
• Broil
• Convection
• Microwave
• Speedcook
• Warm/Proof
• Defrost Type: Auto / Time / Food / Quick Defrost
• Add 30 Seconds
• Back
• Cancel/Off
• Help
• Lock Controls
• Options
• Settings
• Start/Pause
• Surface Light
• Timer On/Off
• Vent Fan
Auto Defrost
Yes
Control Lock
Convection
Interior Light
Turntable
Additional Information
• Installation: Easy Mount
• Handle Design: Designer Style
• Control Type: Dial, Glass Touch
• Baking/Speed Cook Pan: Porcelain
• Rack Type: 2 Wire Oven Racks; 2 Positions
• Multiple cooking functions
• Halogen heat
Electrical Information
Information
• Input Amps/Watts (Max.): 15/1800
• Input Volts/Hertz: 120/60
• Voltage (MAX): 120.0 V
Accessories
Included
• Metal Oven Pan
• Recirculating Charcoal Filter Kit: JX81D
Optional
Optional Side Filler Panel Kit: JX36BSS
Dimensions
Class Width
29" to 30.9"
Width
29.87 inch(es) / 75.88 cm
Height
16.25 inch(es) / 41.28 cm
Depth (Including Handle)
15.5 inch(es) / 39.37 cm
Weight
86 lb(s) / 39.01 kg
Additional Dimensions
• Cavity (W x H x D): 21-5/9" x 9-6/15" x 14-1/4"
• Turntable Size: 13.5"
Shipping Dimensions
Width
33.5 inch(es) / 85.09 cm
Height
19.8 inch(es) / 50.29 cm
Depth
20.6 inch(es) / 52.32 cm
Weight
94.01 lb(s) / 42.64 kg
UPC
UPC#
Warranty
Warranty
1-Year on entire appliance for parts and labor
Details
Customer Reviews
Answered Questions
Details
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Answered Questions
Be the first to write a review
0%
0%
0%
0%
0%
Features
HALOGEN HEAT
Skip the preheating with nearly instantaneous halogen heat.
OVER 175 PREPROGRAMMED MENU SELECTIONS
Preprogrammed selections make meals easy.
CUSTOM RECIPE SAVER
Conveniently store cooking instructions for up to 30 different recipes.
CUSTOM RECIPE SAVER
Additional Features
SPEEDCOOK OVEN (120V)